Patríte medzi podobne vzdelaných?

Autor: Katarína Mrvečková | 11.6.2011 o 23:08 | (upravené 21.7.2011 o 20:26) Karma článku: 22,27 | Prečítané:  10484x

V prvom ročníku na vysokej škole nás bolo vyše dvadsať. Študovali sme slovenský jazyk a pedagogiku na jednej z najväčších a najstarších slovenských univerzít. Pamätám si na moment, keď vošla do učebne spolužiačka, s ktorou sme dovtedy nemali tú česť. Semester v plnom prúde, v živote sme ju nevideli, v živote sme nepočuli o tom, že do našej študijnej skupiny ešte niekto patrí. Vlastne videli. V Smotánke a niekoľkých časopisoch. Bola, a je to jedna z našich modeliek. Inak, skutočne krásna baba. Blondínka, každý vlas na svojom mieste, výborne oblečená, výborne namaľovaná a ešte aj celkom príjemná. Kosť. To by povedal každý chlap. Dobehla z fotenia v Prahe. Prednášajúci si s ňou tykal a ona mi počas jednej z prestávok prezradila, že vlastne študujeme slovenčinu - dejepis. No páni. Keby to tak bolo, tak to by som o tom určite niečo vedela.

 

 

Nakoniec vysvitlo, že prihlášku jej vypisovala mama, dnes ju tam poslala, a milá naša zlatá teda ani nemôže vedieť, na akú kombináciu ju to prihlásila. Po hodinke počúvania sa zbalila, lebo ešte nemá prezuté „zimné gumy“, a odišla. A videli sme ju naživo asi naposledy. Vôbec by mi nenapadlo spomínať ju, ale minulý týždeň som si náhodou prečítala článok o tom, aké krásne a vzdelané modelky máme na Slovensku. A teda musím vám povedať, tá baba vám tú slovenčinu s dejepisom študovala celé dva roky (!!!), ale napokon presedlala na sociálnu prácu, lebo sa venuje charite. Chvályhodné.

 

Momentálne sme v období, keď sa dvíha krivka nezamestnanosti. Pribúdajú absolventi vysokých škôl a maturanti, a drvivá väčšina z nich sa stáva nezamestnanými. Ani sa nečudujem. Veď priznajme si, vysokú školu má dnes naozaj každý. Je skoro v každom meste. Už ani netuším, koľko ich vlastne máme. Má ju moja sesternica, ktorá mala štvorky už v sedmičke. Teraz sa hrdí titulom PhDr. Z bývalých dvadsiatich spolužiakov zo základnej je sedemnásť vysokoškolsky vzdelaných. Každý ide po titule.

 

Na „študovaných“ ľuďoch mi nič neprekáža. Mám ich rada. Veľa som sa na nich nasmiala. Príklady? Prvý ročník na univerzite, hodnotenie sa udeľovalo za diktát. Pohodička. Akurát, že ak niekto píše po slovensky ofplyvniť...

Druhý ročník. Skúšajúca opravuje písomky už ani neviem z akej psychológie. „Prepánajána! A tá vaša kolegyňa, tá prečo v celej práci píše psychijatrický??? “

Štátnice. Z miestnosti vyjde spolužiačka. „Stále do mňa rýpali, snažili sa ma zneistieť, no nedala som im šancu. Prísediaca mi ŠESŤKRÁT ČAPOVALA VODU, čo som toľko rozprávala. Všetko som vedela. Super.“ A pri hodnotení samé C-éčka, D-éčka.

 

Možno by Slovensku pomohlo, keby sme okrem encyklopedických znalostí oplývali aj jednoduchým sedliackym rozumom. Takým, čo by ofplyvnil ľudí, ktorí chcú byť napríklad učiteľmi slovenčiny, že asi to nebude nič pre nich.

 

A mimochodom... študenti spomínaní v tomto článku sú dnes aj reálne učiteľmi slovenčiny. Snáď nie aj vašich detí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?